W 2016 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie obchodzi kamienne gody. Z tej okazji ukazała się jubileuszowa monografia, która przedstawia rys jej działalności na przestrzeni 70 lat.
  
Placówka otworzona została 20 stycznia 1946 roku i od tego czasu na stałe wpisała się w życie kulturalne Łańcuta. Różne były jej dzieje, miała też kilka siedzib, zanim 3 maja 1977 roku otrzymała swój budynek przy obecnej ul. Moniuszki. W jubileuszowej monografii przedstawiona została historia i działalność Łańcuckiej Książnicy. Biblioteka przez cały czas swego trwania była organizatorem wielu spotkań, odczytów, w holu jej budynku nie raz odbywały się wystawy. Osobny rozdział poświęcono współpracy MBP w Łańcucie z jednostkami kultury i innymi organizacjami. Ale biblioteka to nie tylko zgormadzone w niej księgozbiory książek oraz zbiorów audiowizualnych, to również ludzie, którzy tworzyli jej historię, stąd w rozdziale piątym, pt. Ludzie Łańcuckiej Biblioteki Miejskiej, przedstawiono wykaz osób, które na krócej bądź dłużej związały swe losy i ambicje zawodowe z Biblioteką w Łańcucie.
   W książce znajduje się ponad 200 zdjęć, dokumentów. Na końcu publikacji jest kolorowa wkładka ze zdjęciami Miejskiej Biblioteki w Łańcucie w roku jubileuszowym.

 

Format B5, Ilość stron 166, Oprawa miękka, kolorowa

Publikacja powstała z inicjatywy i na zlecenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie.