„27 października 2017 roku minie 90. rocznica powstania samodzielnej parafii rzymskokatolickiej w Zapałowie. Jej początek dała kaplica, której Akt poświęcenia fundamentów odczytano w 2009 roku. Nową świątynię, wzniesioną w latach 1909–1910, długo nazywano „kaplicą”, nawet wtedy gdy już miała rangę kościoła parafialnego. Dopiero po II wojnie światowej powoli przyjęła się nazwa „kościół”.
  Wymogi współczesnego Zapałowa i ząb czasu sprawiły, że tej dawnej świątyni nie ma już w pejzażu wsi, w jej miejsce wzniesiono nową, jeszcze okazalszą. Wydarzenia te sprawiły, że postanowiłam dzieje parafii i jej świątyń utrwalić na stronach książki…” – tak we wstępie Autorka przedstawia motywy, które stały się inspiracją do podjęcia tematu historii kościoła i parafii w Zapałowie (pow. jarosławski).

  Całe opracowanie udokumentowane zostało przez liczne fotografie archiwalne, które ubogacają treść, ale także mają pomóc przenieść się „oczami wyobraźni” do przeszłości.

  Na końcu książki znajduje się kolorowa wkładka pt. „Uroczystość I Komunii Świętej w historii parafii. Dzieci, księża proboszczowie i wikariusze”.

 

Format B5, Ilość stron 180 + 12 kolorowa wkładka, Oprawa miękka

Publikacja powstała z inicjatywy ks. W. Pieniążka, proboszcza parafii NSPJ w Zapałowie.